Ana Sayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Yerli Otomobilde 3 Öneri!
Ali Bilaloğlu, sessizliğini bozarak, yerli otomobil projesiyle ilgili 3 önemli öneride bulundu.

Audi, Seat, Skoda, Scania,markalarının distribütörü olan 3.4 milyar  diyerek yedek parça konusunda önerilerde bulundu.

Türkiye'de nasıl bir araç üretileceğinin tartışıldığını belirten Bilaloğlu, "B ve C segmenti deniliyor. Otomotiv sanayinin 125 yıllık bir geçmişi var. Bu sektörde artık iPhone gibi bir buluş yapmanız zor" dedi.

Yerli otomobilin ekonomik olması gerektiğinin altını çizerek şunları kaydetti:

"Ucuz, düşük servis ve parça maliyetleri ilk öncelik olmalı. Bu segmentte bir boşluk var. Çünkü devler, ucuz otomobil işine girmiyor, böyle modeller fazla üretilmiyor. Bu, '5 yıldızlı otelin baş ahçısının omlet yapmasına' benziyor. Örneğin VW Jetta sınıfında, kalitesinde bir aracı ucuza yaparsan, çevre ülkelerde çok tutulur. Tabii ucuz otomobil demek, basit bir iş anlamına gelmiyor. Ciddi mühendislik kabiliyeti gerektiriyor. Ancak Türk otomotiv sektörünün bu ürünü ortaya çıkaracak gücü var."

2- İhracat odaklı olmalı

Ortaya çıkarılacak yerli otoda ihracat geri planda kalmamalı. Markalaşmak için bu şart. Aracın yüzde 50'si iç pazarda, yüzde 50'si yurtdışında satılmalı.

Ali Bilaloğlu'nun dikkat çeken bir başka önerisi aracın iç pazar yerine ihracat odaklı olması şartı. İç pazarı ikincil düşünmek gerektiğini ifade eden Bilaloğlu, "Örnek olarak Almanya'yı gösterebiliriz... Almanya, dünyanın en fazla otomotiv ihracatı gerçekleştiren ülkesi. İç pazarda ithalatın oranı yüzde 55'tir. Alman markaları ürünlerini geliştrirken, ilk etapta ihracatı düşünür. Türkiye'nin gelişen çevre ülkelerinde büyük potansiyel bulunuyor. Arap Baharı'yla birlikte daha fazla dışarıya açılacak Kuzey Afrika ülkeleri, Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler gibi... Bu ülkelerin birçoğunda otomotiv sanayinin 'o'su bile yok. Özetle yerli otomobilin satışı, içeri ve dışarı eşit ağırlıklı olmalı. Otomotivde markalaşmak için ihracat potansiyelini ilk planda tutmalı" diye konuştu.

3- Konsorsiyuma destek

Yatırımı karşılayabilmek için konsorsiyum kurmak mantıklı. Dünyada başarılı örnekleri var. VW Grubu'na Porsche ve Piech aileleri, Katar Holding ile devlet ortak.

ALİ Bilaloğlu, 'yerli otomobil projesi' için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ve son olarak Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç'un ortaya attığı konsorsiyum önerisine de destek verdi. Bilaloğlu, 'Türk malı otomobili' oluşturulacak bir konsorsiyumun üretmesinin mantıklı olacağını belirterek, "Dünyada bunun başarılı, işleyen örnekleri var. Volkswagen Grubu mesela Katar Holding, devlet (Aşağı Saksonya Eyaleti) ortak. ve VW Grubu 2018'e kadar dünyanın en büyük otomotiv üreticisi olmayı hedefliyor" dedi. Bilaloğlu, yerli otomobilin konsorsiyumunda doğru kişiler ve doğru hedeflerin yer alması durumunda projenin başarıya ulaşacağını söyledi.

2012 zor geçecek, pazar daralacak

Ali Bilaloğlu, 2012'nin daha zor geçeceğini belirtiyor ve ekliyor: Otomotiv pazarı daralacak ama ne kadar? Önümüzdeki Kasım ve Aralık ayları 2012 yılı için belirleyici olacak.

1 milyon yerine 10 kere üst üste 700 bin olsun

Hedefin yüzde 20 üzerine çıkıp 100 binden fazla araç satarız

 
  ADRES: Atatürk San. Sit. 97. Sk. M Blok No: 46 Adapazarı / SAKARYA
TELEFON: 0 264 2413423
FAKS: 0 264 2413471
E-POSTA: bilgi@kirkaltiogluticaret.com